неділя, 21 червня 2015 р.

Український національний одяг частина 3




Жіночі зачіски
Велике значення для жінок мали зачіски, головні убори та прикраси.
Найбільш поширеною зачіскою було заплітання волосся в 1 чи 2 коси, в які вплітались різнокольорові стрічки чи смужки тканини. На Лівобережжі, в будні дні, дівчата заплітали волосся в коси, і вкладали їх у вигляді вінка. У свята залишали косу. На Правобережжі в святкові дні дівчата заплітали волосся у 2 коси. Також на Правобережжі дівчата відокремлювали спереду пасмо волосся, яке розділяли на 2 локони по боках чола. У вінкоподібні зачіски часто вплітали квіти.
 
Українка з косою та вінком
 
2 коси
 
Дівчина у вінку


 Дівчата

 Іншими зачісками були збирання волосся в вузол ззаду, складені в вінок 2 коси, заплітали коси над вухами, а дівчата Лемківщини – етнічної території України – не збирали волосся в коси і не одягали вінків.
Влітку дівчата ходили з непокритою головою, на свята одягали вінки чи прикрашали волосся стрічками. Дівчата використовували чільце – дріт з мідними пластинками, який носили під вінком ще з часів Київської Русі.
Заміжні жінки волосся скручували чи укладали навколо голови.
Жіночі головні убори
Поширеним жіночим головним убором були хустки. Залежно від регіону, хустки мали свої орнаменти, кольори, способи їх завязування та виготовлення.
Найдавнішим жіночим одягом була намітка – довге біле полотно. В кожному регіоні полотно мало свою назву та спосіб складання. Намітка часто поєднувалась з іншими елементами жіночого головного убору.
Поширеними були очіпки – верхній головний убір з полотна чи шовку, який закривав волосся. Він міг бути різних форм. Наприклад на Київщині очіпок був високим у формі шапки.
 
Дівчина в хустці
 
Хустка
 
Дівчина з наміткою
 
Очіпок
Прикраси
Поширеною прикрасою було намисто. В кожному регіоні воно складалось з різних деталей: скла, бурштину, монет, бісеру. Нашийними прикрасами були згарди – нашийні прикраси з мідними хрестиками.
З міді, срібла чи золота виготовлялись браслети, персні чи прикраси на вуха.
 
Згарди та намисто
Чоловічі зачіски, убори і прикраси
Поширеною чоловічою зачіскою було підрізання волосся на одну висоту та обрізання волосся навколо голови, та залишення ззаду. Ця зачіска витіснила популярну раніше зачіску «оселедець». В регіоні Полісся бороду носили старі й молоді чоловіки, в районі Карпат – лише старші люди. На інших етнічних територіях залишали лише вуса.
 
Оселедець
З головних уборів поширення набули кучма – напівсферична шапка з овечої шкіри, каптурки – вовняні ковпаки, клепані – шапки з сукна з лисячим хутром, солом’яні брилі, картузи.
Чоловіки одягали ланцюжки з хрестиками, каблучки та персні.
 
Чоловік з вусами та в кучмі

Це лише короткий огляд найбільш поширених видів одягу, зачісок та прикрас. Детальніше розкажуть дослідники, котрі спеціалізуються в цій темі. Я зробив лише загальний огляд теми, щоб відкрити вам ще кілька особливостей української культури.

Перегляньте відео на пісню Тартак&Гуляйгород - Мій народ. У ньому вміщено безліч відповідних до теми фото. І Марія Бурмака :)

Немає коментарів:

Дописати коментар